Co dalej z bankowymi tytułami egzekucyjnymi?

Marcin Bartnik        13 kwietnia 2016        Komentarze (7)

Słyszałeś już pewnie o „likwidacji” bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE).

Zaczęło się od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia 2015 r. (1), w którym Trybunał zakwestionował konstytucyjność przepisów ustawy Prawo bankowe umożliwiających bankom wystawianie bankowych tytułów egzekucyjnych (2). Trybunał dał Ustawodawcy czas na zmianę tych przepisów do końca lipca 2016 r. Ustawodawca nie czekał do ostatniej chwili i uchylił te przepisy z dniem 27 listopada 2015 r. (3).

Moim zdaniem uchylenie powyższych przepisów było w 100 % słuszne. Jestem wielkim przeciwnikiem BTE. W mojej ocenie nie było żadnych przesłanek do uprzywilejowania banków w procesie dochodzenia zaległych należności od dłużników.

Być może przeciwko Tobie został wystawiony BTE, na podstawie którego była lub jest w tej chwili prowadzona egzekucja na wniosek banku. Usłyszałeś o uchyleniu przepisów i zastanawiasz się co dalej z egzekucją. Skoro przepisy zostały uchylone to może egzekucja zostanie umorzona albo bank nie będzie mógł już ponownie złożyć wniosku o jej wszczęcie?

Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości.

Wszystkie BTE, którym sądy nadały klauzulę wykonalności (a mogły to zrobić najpóźniej w dniu 26 listopada 2015 r.), pozostają w mocy i na ich podstawie może być prowadzona egzekucja na wniosek banku (4).

Co w tej sytuacji zrobić ?

Pozostaje jedynie sprawdzenie czy wystawienie BTE przez bank było zasadne i czy BTE nie zawiera błędów. Gorąco Cię do tego zachęcam. Z mojego doświadczenia wynika, że takie błędy zdarzały się dość często i mogą prowadzić nawet do pozbawienia wykonalności BTE oraz umorzenia egzekucji.

Pamiętaj – nie zakładaj z góry, że kwota zadłużenia wskazana w BTE jest prawidłowa. Sąd nadając klauzulę wykonalności BTE nie sprawdzał w jaki sposób bank wyliczył tę kwotę.

W kolejnych wpisach wymienię i opiszę podstawowe błędy jakie banki popełniały przy wystawianiu BTE. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić czy przy wystawieniu BTE w Twojej sprawie nie doszło do naruszenia przepisów.

============

  1. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt P 45/12,
  2. art. 96 – 98 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe
  3. art. 1 pkt 4 ustawy o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw z dnia 25 września 2015r.
  4. art. 11 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw z dnia 25 września 2015r.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Darek Wrzesień 6, 2017 o 08:35

No dobry artykuł ja już słyszałem o tym jakiś czas temu i wtedy sobie wyliczyłem swoją kwotę BTE i się okazało że jest błędnie wyliczona wiec sporo tych błędów jest.

Odpowiedz

EF-TAX Wrzesień 7, 2017 o 13:56

A już się łudziłem że uda się uniknąć wystawionego bte właśnie przez te przepisy. Ehh, zostaje mi sprawdzić czy nie ma w niej błędów i liczyć na cud. Doceniam takie wpisy, pozdrawiam. 🙂

Odpowiedz

Marcin Bartnik Wrzesień 8, 2017 o 13:14

Błędy w samych BTE albo w procedurze ich wystawiania pojawiają się często. Warto jest to sprawdzić, bo jeśli BTE był wadliwy jest szansa na pozbawienie go wykonalności.

Odpowiedz

Malwina Wrzesień 14, 2017 o 12:03

Ciekawe jak to dalej będzie z tymi tytułami egzekucyjnimy

Odpowiedz

Kancelaria Adwokacka Kraków Wrzesień 14, 2017 o 12:07

Od czasu tych zmian pełno osób zwraca się do mnie o pomoc z tym. Nikt nie rozumie o co chodzi, a to przecież proste. Szczególnie dla osób u których bte było nie zasadne. Twoje wpisy powinien zobaczyć każdy z tym związany, może nie było by tyle pytań o stosunkowo rzeczy. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Marcin Bartnik Wrzesień 14, 2017 o 12:17

Osoby które się u mnie pojawiają często wiedzą o zmianach w BTE. Niestety mam wrażenie, że nawet gdyby policzyć wszystkich, którzy się zgłaszają do radców i adwokatów jest to niewielki ułamek wszystkich osób z egzekucją na podstawie BTE. Pozdrawiam i życzę sukcesów w sprawach z bankami.

Odpowiedz

inPOS Październik 2, 2017 o 15:53

Bardzo dobry artykuł. Też nie wiedziałem o co chodzi z tymi tytułami egzekucyjnymi dlatego czytam te artykuły i przydaje się to bo można wiele wynieść z tego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: