Czy komornicy będą musieli zwracać dłużnikom kwoty pobrane jako podatek VAT od opłat egzekucyjnych ?

Marcin Bartnik        27 lipca 2017        Komentarze (13)

Ostatnio tak się jakoś złożyło, że moje wpisy dotyczą ważnych dla dłużników uchwał Sądu Najwyższego.

Tym razem jest podobnie.

W dniu dzisiejszym Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów wydał uchwałę bardzo istotną nie tylko dla dłużników, ale także dla komorników (sygn. akt III CZP 97/16):

Komornik sądowy nie może podwyższyć opłaty egzekucyjnej, pobieranej na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 1138 ze zm.), o podatek od towarów i usług.

Sąd Najwyższy uznał więc, że komornicy nie mogą powiększać należnych im opłat egzekucyjnych o podatek VAT (co robili od 2015 r.) oraz że podatek zawiera się już w opłatach egzekucyjnych pobieranych przez komorników.

Teraz pozostaje najważniejsze pytanie – czy dłużnicy będą mogli się skutecznie starać o zwrot kwot pobranych przez komorników jako podatek VAT ? Jaka mogłaby być podstawa prawna takich żądań ?

Chodzi z pewnością o miliony złotych. Raczej wątpię, aby komornicy dobrowolnie zaczęli zwracać powyższe kwoty.

Jednego możemy być pewni – już od jutra komorników zaleje fala wezwań dłużników do zwrotu kwot nienależnie pobranych jako podatek VAT.

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomek Sierpień 8, 2017 o 09:14

Bardzo dobrze że wydali taką uchwałę. Komornicy zaczynali coraz bardziej szaleć z tymi opłatami. Teraz skończy się ich dodatkowy zarobek. Ale nie ma co liczyć na zwroty, moim zdaniem żaden z komorników nie będzie chciał do tego dopuścić.

Odpowiedz

Marcin Bartnik Sierpień 8, 2017 o 09:52

Na pewno dobrowolnych zwrotów nie będzie. Chociaż mogę się mylić.
Natomiast już niedługo ruszy lawina wezwań do komorników do zwrotu VAT i spraw w sądzie. Komornicy pobierali zawyżone kwoty od października 2015 r., a więc prawie dwa lata.
Przypuszczam, że za parę lat Sąd Najwyższy zajmie się tym tematem i będziemy mieli uchwałę w stylu – Komornik sądowy, który pobrał nienależną kwotę jako podatek VAT od opłaty egzekucyjnej ma obowiązek zwrotu tej kwoty.

Odpowiedz

EF-TAX Sierpień 10, 2017 o 09:30

No trochę na tym stracili bo tak zawsze było naliczane ci co wniosku nie złożyli do komornika to nie mają co liczyć na zwrot na moje ogólnie zwrotów nie powinno być bo jednak to chodzi o grube pieniądze jeśli chodzi o te podatki.

Odpowiedz

Paweł Wrzesień 5, 2017 o 08:42

Ciekawy wpis. Ładne rzeczy się dzieją. Interesuje mnie co dalej będzie w kwestii zwrotu pobranego podatku, bo rzeczywiście na dobrowolne zwroty nie ma co liczyć.

Odpowiedz

Krystian Wrzesień 7, 2017 o 13:47

Dobrze że zostało to już prawnie wyjaśnione bo bez sensu było branie dodatkowego podatku którego sobie naliczali komornicy nie wiadomo za co i z jakiego powodu teraz już nie mają podstaw do takiego czegoś.

Odpowiedz

Mariusz Wrzesień 12, 2017 o 08:43

No ale pewnie niechętnie będą zwracać tą różnice. A z tego co wiem to już niektórzy sami z siebie zwracają a my możemy jedynie wystosować odpowiednie pismo o zwrot tego podatku.

Odpowiedz

Małgorzata Wrzesień 13, 2017 o 15:15

Podejrzewam że komornicy, bez problemu znajdą jakieś obejścia aby nikt już nigdy nie zobaczył tych pieniędzy.

Odpowiedz

Adam Wrzesień 15, 2017 o 08:53

Bardzo dobrze że sąd najwyższy wydał taką decyzje, lecz myśle że prędzej czy póżniej komornicy i tak coś zrobią żęby dostawać więcej, wiadomo jak to z urzędowcami.

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 18, 2017 o 10:51

Czyżby w końcu prawo stanęło po naszej stronie? Podejrzewam że i tak jakoś to załatwią że pieniądze rozpłyną się w powietrzu.

Odpowiedz

Kamil Wrzesień 18, 2017 o 12:53

Tak, poniekąd stanęło. Ale co z tego wynika? Nic. Pieniądze, które już ktoś zapłacił i tak na pewno do niego nie wrócą.

Odpowiedz

Biuro rachunkowe Szczecin Zelechowa Wrzesień 20, 2017 o 09:18

Schudną portfele komornikom, w sumie lepiej bo wcześniejsza samowolka była czasami nie do zniesienia, zabierali co chcieli… Rozumiem że rośnie o jakiś procent ale żeby aż tak ?

Odpowiedz

kubos Wrzesień 22, 2017 o 08:33

Jak Pan typuje, znajdą jakiś sposób na to aby nie oddawać tych pieniędzy? Według mnie zdecydowanie tak.

Odpowiedz

Marcin Bartnik Wrzesień 22, 2017 o 09:56

Jak mówi mądre powiedzenie – pożyjemy, zobaczymy : ) A tak na poważnie myślę, że niewielki procent osób zadłużonych upomni się o zwrot. Z kolei Ci którzy się upomną dostaną pewnie w większości odpowiedź odmowną i żeby odzyskać jakąkolwiek kwotę będę musieli udać się do sądu. A z kolei sądy będą pewnie wydawały różne wyroki w tej kwestii.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: