Co dalej z bankowymi tytułami egzekucyjnymi?

Marcin Bartnik        13 kwietnia 2016        9 komentarzy

Słyszałeś już pewnie o „likwidacji” bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE).

Zaczęło się od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia 2015 r. (1), w którym Trybunał zakwestionował konstytucyjność przepisów ustawy Prawo bankowe umożliwiających bankom wystawianie bankowych tytułów egzekucyjnych (2). Trybunał dał Ustawodawcy czas na zmianę tych przepisów do końca lipca 2016 r. Ustawodawca nie czekał do ostatniej chwili i uchylił te przepisy z dniem 27 listopada 2015 r. (3).

Moim zdaniem uchylenie powyższych przepisów było w 100 % słuszne. Jestem wielkim przeciwnikiem BTE. W mojej ocenie nie było żadnych przesłanek do uprzywilejowania banków w procesie dochodzenia zaległych należności od dłużników.

Być może przeciwko Tobie został wystawiony BTE, na podstawie którego była lub jest w tej chwili prowadzona egzekucja na wniosek banku. Usłyszałeś o uchyleniu przepisów i zastanawiasz się co dalej z egzekucją. Skoro przepisy zostały uchylone to może egzekucja zostanie umorzona albo bank nie będzie mógł już ponownie złożyć wniosku o jej wszczęcie?

Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości.

Wszystkie BTE, którym sądy nadały klauzulę wykonalności (a mogły to zrobić najpóźniej w dniu 26 listopada 2015 r.), pozostają w mocy i na ich podstawie może być prowadzona egzekucja na wniosek banku (4).

Co w tej sytuacji zrobić ?

Pozostaje jedynie sprawdzenie czy wystawienie BTE przez bank było zasadne i czy BTE nie zawiera błędów. Gorąco Cię do tego zachęcam. Z mojego doświadczenia wynika, że takie błędy zdarzały się dość często i mogą prowadzić nawet do pozbawienia wykonalności BTE oraz umorzenia egzekucji.

Pamiętaj – nie zakładaj z góry, że kwota zadłużenia wskazana w BTE jest prawidłowa. Sąd nadając klauzulę wykonalności BTE nie sprawdzał w jaki sposób bank wyliczył tę kwotę.

W kolejnych wpisach wymienię i opiszę podstawowe błędy jakie banki popełniały przy wystawianiu BTE. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić czy przy wystawieniu BTE w Twojej sprawie nie doszło do naruszenia przepisów.

============

  1. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt P 45/12,
  2. art. 96 – 98 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe
  3. art. 1 pkt 4 ustawy o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw z dnia 25 września 2015r.
  4. art. 11 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw z dnia 25 września 2015r.

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Darek Wrzesień 6, 2017 o 08:35

No dobry artykuł ja już słyszałem o tym jakiś czas temu i wtedy sobie wyliczyłem swoją kwotę BTE i się okazało że jest błędnie wyliczona wiec sporo tych błędów jest.

Odpowiedz

EF-TAX Wrzesień 7, 2017 o 13:56

A już się łudziłem że uda się uniknąć wystawionego bte właśnie przez te przepisy. Ehh, zostaje mi sprawdzić czy nie ma w niej błędów i liczyć na cud. Doceniam takie wpisy, pozdrawiam. 🙂

Odpowiedz

Marcin Bartnik Wrzesień 8, 2017 o 13:14

Błędy w samych BTE albo w procedurze ich wystawiania pojawiają się często. Warto jest to sprawdzić, bo jeśli BTE był wadliwy jest szansa na pozbawienie go wykonalności.

Odpowiedz

Malwina Wrzesień 14, 2017 o 12:03

Ciekawe jak to dalej będzie z tymi tytułami egzekucyjnimy

Odpowiedz

Kancelaria Adwokacka Kraków Wrzesień 14, 2017 o 12:07

Od czasu tych zmian pełno osób zwraca się do mnie o pomoc z tym. Nikt nie rozumie o co chodzi, a to przecież proste. Szczególnie dla osób u których bte było nie zasadne. Twoje wpisy powinien zobaczyć każdy z tym związany, może nie było by tyle pytań o stosunkowo rzeczy. Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Marcin Bartnik Wrzesień 14, 2017 o 12:17

Osoby które się u mnie pojawiają często wiedzą o zmianach w BTE. Niestety mam wrażenie, że nawet gdyby policzyć wszystkich, którzy się zgłaszają do radców i adwokatów jest to niewielki ułamek wszystkich osób z egzekucją na podstawie BTE. Pozdrawiam i życzę sukcesów w sprawach z bankami.

Odpowiedz

inPOS Październik 2, 2017 o 15:53

Bardzo dobry artykuł. Też nie wiedziałem o co chodzi z tymi tytułami egzekucyjnymi dlatego czytam te artykuły i przydaje się to bo można wiele wynieść z tego.

Odpowiedz

Mariusz Kwiecień 3, 2018 o 12:03

Witam Panie Marcinie ! Pozwolę sobie trochę odświeżyć nieco zapomniany już temat.
Żeby sprawdzić czy BTE zawiera błędy to najpierw trzeba go mieć. Ja “swój” zobaczyłem po ponad 16 latach od nadania klauzuli wykonalności. Zwykłemu zjadaczowi chleba nawet do głowy nie przyjdzie, że bank mógł zrobić coś źle. Pod koniec roku 2000 bank wypowiedział mi umowę kredytu odnawialnego (limit kredytowy w rachunku osobistym). W 2009 sprzedał wierzytelność funduszowi sekurytyzacyjnemu. Obecnie, od 2,5 roku sprawa jest w (bezskutecznej) egzekucji komorniczej. Niestety już nie na podstawie BTE, a orzeczenia e-sądu z początku roku 2013 (dałem się wrobić i nie zgłosiłem sprzeciwu, bo nie wiedziałem, że roszczenie dochodzone na podstawie BTE z sądową klauzulą wykonalności, przedawnia się po 3 latach, a nie po 10, jak roszczenie dochodzone na podstawie orzeczenia sądowego). Naczytawszy się o wielu błędach w dokumentacjach potwierdzających wierzytelność, poprosiłem wierzyciela o przesłanie wszystkich dokumentów bankowych, które są w jego posiadaniu. Była wśród nich umowa kredytowa, jej wypowiedzenie i właśnie BTE. Otóż stwierdzał on, że w księgach banku figuruje wymagalne zadłużenie z tytułu kredytu odnawialnego (tu zgodny z prawdą numer umowy kredytowej) na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym numer… i tu numer rachunku, na którym było, a raczej powinno być zadłużenie, ponieważ nie był to mój numer rachunku. I nie chodzi mi o to, że popełniono jakiś drobny błąd w jego zapisie. To był zupełnie inny numer rachunku. Na umowie kredytowej i jej wypowiedzeniu, które również dostałem jest zupełnie inny numer rachunku (ten prawidłowy). Oczywiście sama kwota zadłużenia się zgadza i pochodzi z mojego rachunku, niemniej w samym BTE rachunek ten jest błędnie wskazany.
Mam w związku z tym dwa pytania:
1. Czy taki błąd, z prawnego punktu widzenia świadczy o wadliwości BTE i mógłby być podstawą do pozbawienia go wykonalności? (czysto teoretycznie, bo teraz jest już na to za późno)
2. Czy sąd nadając klauzulę wykonalności dostaje od banku jakieś inne dokumenty oprócz samego BTE ?
Chodzi mi o to, czy ma możliwość jakiejś weryfikacji danych znajdujących się w BTE i gdyby miał jakiś dokument (np. wspomnianą umowę kredytową), który wskazywałby na błąd w BTE (moim zdaniem dość istotny), to wydałby postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności mimo tego błędu, uważając go za mało istotny?

Odpowiedz

Marcin Bartnik Kwiecień 3, 2018 o 13:53

1. Na pewno jest to wadliwość BTE, ale raczej tylko na tej podstawie sąd nie pozbawiłby BTE wykonalności.
2. Poza BTE w aktach zawsze powinno znajdować się oświadczenie o poddaniu się egzekucji na podstawie BTE. Niektóre sądy wymagały też umowy kredytu / pożyczki, ale nie wszystkie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik z siedzibą w Zamościu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelariambartnik.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: