Jak oszczędzać pieniądze w sądzie ? cz. 4

Marcin Bartnik        08 czerwca 2021        Komentarze (0)

Przegranie sprawy o zapłatę w sądzie ma poważne konsekwencje. Musisz zapłacić nie tylko kwotę zadłużenia wraz z odsetkami, ale także koszty procesu wierzycielowi. Na te koszty składa się przede wszystkim opłata od pozwu oraz koszty udziału radcy prawnego lub adwokata po stronie wierzyciela.

Przykładowo w sprawie o zapłatę 30.000 zł opłata od pozwu wynosi 1.500 zł, a koszty udziału pełnomocnika to 3.600 zł. Razem daje to 5.100 zł.

Na szczęście w pewnych przypadkach nie będziesz musiał zwracać kosztów procesu wierzycielowi i dzięki temu możesz zaoszczędzić pieniądze w sądzie.

Sąd może odstąpić od obciążenia Cię kosztami procesu

Przed wydaniem wyroku możesz złożyć do sądu pisemny wniosek, żeby sąd odstąpił od obciążania Cię kosztami procesu. Taki wniosek musisz dobrze uzasadnić i dołączyć dokumenty potwierdzające Twoje stanowisko.

Kiedy sąd uwzględni taki wniosek ? Na decyzję sądu ma wpływ Twoja sytuacja finansowa, zdrowotna i rodzinna. Istotne jest także Twoje zachowanie zarówno w trakcie procesu, jak i przed jego rozpoczęciem.

Co istotne zwolnienie od kosztów sądowych przez sąd (o którym pisałem tutaj) nie zwalnia Cię automatycznie od obowiązku zwrotu kosztów procesu wierzycielowi.

Zaoszczędzić pieniądze można nie tylko w sądzie, ale także u komornika. Postępowanie egzekucyjne podobnie jak postępowanie sądowe wiąże się z kosztami. Te koszty najczęściej ponosi osoba zadłużona. Standardowa opłata egzekucyjna pobierana przez komornika to 10 % egzekwowanej należności. Jak łatwo policzyć jeśli kwota ściągana przez komornika wynosi 50.000 zł, komornik pobierze od Ciebie dodatkowo 5.000 zł tytułem tej opłaty.

Sąd może obniżyć opłatę egzekucyjną należną komornikowi

Dobra wiadomość jest taka, że opłatę egzekucyjną można obniżyć. W jaki sposób ?

Trzeba złożyć do komornika pisemny wniosek o obniżenie opłaty. Następnie komornik przekazuje wniosek do sądu i to sąd podejmuje decyzję o obniżeniu opłaty. Co istotne taki wniosek jest bezpłatny.

Niestety możliwość złożenia wniosku jest ograniczona czasowo. Można go złożyć jedynie w ciągu 7 dni od otrzymania od komornika postanowienia o pobraniu lub ustaleniu opłaty.

We wniosku musisz wyjaśnić sądowi dlaczego zasługujesz na obniżenie opłaty i napisać do jakiej kwoty powinna zostać obniżona opłata.

Kiedy sąd obniży opłatę ? Pod uwagę brane są dwie rzeczy. Po pierwsze nakład pracy komornika, a po drugie Twoja sytuacja majątkowa oraz wysokość Twoich dochodów.

Jeśli działania komornika ograniczyły się tylko do zajęcia rachunku bankowego albo wynagrodzenia za pracę, jest spora szansa, że sąd obniży opłatę egzekucyjną. Podobnie jeśli Twoja sytuacja majątkowa jest zła (nie posiadasz żadnego majątku, tylko długi), a Twoje dochody są niskie i ledwie wystarczają na bieżące utrzymanie.

Jeszcze jedna ważna informacja – sąd nie może obniżyć opłaty do zera, tylko co najwyżej o dwie trzecie. Jeśli opłata naliczona przez komornika wynosi 5.000 zł, sąd może ją obniżyć maksymalnie do kwoty 1.650,00 zł. Poza tym opłata nie może być niższa niż 200 zł.

P.S. Przepisy dotyczące odstąpienia od obciążania kosztami procesu oraz obniżenia opłaty egzekucyjnej znajdują się w kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych.

P.S.2. Jeśli zastanawiasz się czy przejęcie banku przez inny bank może stanowić przesłankę umorzenia egzekucji, w tym wpisie znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: