Jak oszczędzać pieniądze w sądzie ? cz. 2

Marcin Bartnik        12 maja 2021        Komentarze (0)

Dzisiaj kontynuujemy temat w jaki sposób zaoszczędzić w sądzie. W ostatnim wpisie napisałem, że nie wszystkie pisma składane do sądu podlegają opłacie i nie każdy ma obowiązek płacić opłatę. Dodatkowo należy pamiętać, że czasami można uzyskać zwrot opłaty.

O czym jeszcze należy pamiętać ?

Zawsze składaj pisma wspólnie z innymi osobami

 

Zgodnie z przepisami pismo wnoszone przez kilka osób podlega jednej opłacie. Od tej zasady są pewne wyjątki, ale dotyczą one spraw, które nie pojawiają się zbyt często.

Jeśli po Twojej stronie występuje jeszcze inna osoba i składacie pismo do sądu, najkorzystniej będzie złożyć to pismo wspólnie. Z prostego powodu. Tak jest taniej.

Przykładowo obecnie wniosek o uzasadnienie orzeczenia kosztuje 100 zł. Załóżmy, że niestety przegraliście sprawę i chcecie się dowiedzieć dlaczego, a więc musicie złożyć taki wniosek. Jeśli złożycie dwa osobne wnioski, będziecie musieli zapłacić dwie opłaty, bo opłacie podlega pismo. Opłaty wyniosą więc łącznie 200 zł (2 x 100 zł). Natomiast jeśli złożycie wspólny wniosek (podpiszecie go razem) opłata wyniesie 100 zł. Jedno pismo to jedna opłata.

Oczywiście najwięcej można zaoszczędzić składając wspólnie najdroższe pisma, a więc pozew, apelację czy skargę kasacyjną. Od tych pism opłata najczęściej wynosi 5 % kwoty której się domagasz lub kwoty którą skarżysz.

Wspólne składanie pism może więc być źródłem sporych oszczędności.

Pamiętaj o złożeniu wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych

 

Zwolnienie od kosztów sądowych może obejmować całe postępowanie albo tylko jedno składane pismo. Sąd może zwolnić Cię od całej opłaty albo tylko od części. Wszystko zależy od Twojej sytuacji finansowej. Co najważniejsze wniosek o zwolnienie od kosztów jest całkowicie bezpłatny. Nie zapłacisz również, jeśli sąd odmówi Ci zwolnienia od kosztów i będziesz chciał się odwołać od tej decyzji.

Wniosek o zwolnienie od kosztów składa się do sądu na piśmie. We wniosku należy zaznaczyć, że nie jesteś w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny lub że poniesienie kosztów sądowych narazi Cię na taki uszczerbek.

Musisz też wskazać w jakim zakresie sąd ma Cię zwolnić od kosztów. Najlepiej napisać, że wnosisz o zwolnienie od kosztów w całości. Wówczas nawet jeśli sąd uzna, że nie zasługujesz na całkowite zwolnienie, być może zwolni Cię od kosztów w części.

Do wniosku należy dołączyć oświadczenie zawierające informacje o Twoim stanie majątkowym (wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości). W jednym z najbliższych wpisów szczegółowo omówię treść i sposób prawidłowego wypełnienia tego oświadczenia.

Co istotne takiego oświadczenia nie można złożyć wspólnie z inną osobą. Dotyczy to także małżonków. Każda osoba ubiegająca się o zwolnienie musi złożyć osobne oświadczenie.

Na koniec ważna uwaga: zwolnienie od kosztów dotyczy tylko należności płaconych sądowi (kosztów sądowych). Nie dotyczy natomiast należności płaconych stronie przeciwnej po zakończeniu sprawy (ale sąd może odstąpić od obciążenia Cię tymi należnościami, o czym więcej w kolejnych wpisach).

 

P.S. Przepisy dotyczące opłat sądowych oraz zwolnienia od tych opłat znajdują się w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych oraz w ustawie z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych.

P.S.2. Mimo że od kilku lat banki nie wystawiają już bankowych tytułów egzekucyjnych, na ich podstawie wciąż jest prowadzonych wiele postępowań egzekucyjnych. Czy słusznie ? Dowiesz się tego w tym wpisie.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: