Jak oszczędzać pieniądze w sądzie ? cz. 3 Milczenie jest złotem

Marcin Bartnik        26 maja 2021        Komentarze (0)

Jak pisałem wcześniej jeśli chcesz zaoszczędzić w sądzie jest na to kilka sposobów. Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie pisma składane do sądu podlegają opłacie. Poza tym najkorzystniejsze jest składanie pism wspólnie z innymi osobami.

Powoli zbliżamy się do końca tematu, ale zostało jeszcze kilka możliwości zaoszczędzenia w sądzie.

Pierwszym etapem standardowej procedury firmy windykacyjnej jest wysłanie wezwania do zapłaty do dłużnika.

Na takie wezwanie możesz zareagować na różne sposoby. Jednym z nich jest wysłanie odpowiedzi z prośbą o umorzenie długu albo rozłożenie jego spłaty na raty.

Jeśli masz jakieś wątpliwości co do kwoty do zapłaty albo co do samego istnienia długu, lepiej nie wysyłaj takiej odpowiedzi. Twoje pismo może zostać użyte przeciwko Tobie.

Nie odpowiadaj na wezwania do zapłaty

Takie wezwanie może stanowić uznanie długu i spowodować przerwanie biegu przedawnienia zadłużenia.

Może także stanowić dowód w postępowaniu sądowym potwierdzający istnienie i wysokość zadłużenia.

Poza tym na jego podstawie sąd może wydać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Czym różni się taki nakaz od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym albo w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) ?

Zaskarżenie „zwykłego” nakazu zapłaty nic nie kosztuje. Natomiast zaskarżenie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym będzie Cię kosztowało i to całkiem sporo.

Gdy dochodzona od Ciebie kwota przekroczy 20 000 zł opłata od zarzutów od nakazu zapłaty wyniesie 3,75 % dochodzonej kwoty. Jak to wygląda w praktyce ?

Firma windykacyjna pozywa Cię o zapłatę kwoty 100 000 zł. Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Jeśli chcesz się odwołać musisz zapłacić 3 750 zł opłaty. Przy pozwie na kwotę 500 000 zł opłata od zarzutów wyniesie już 18 750 zł.

W sprawach poniżej 20 000 zł wygląda to trochę inaczej, ale opłata także nie jest niska i waha się między 30 zł a 750 zł.

Dlatego dobrze zastanów się przed wysłaniem odpowiedzi na wezwanie do zapłaty do firmy windykacyjnej. W niektórych sytuacjach naprawdę milczenie może okazać się złotem.

P.S. Przepisy dotyczące nakazów zapłaty oraz opłat sądowych znajdują się w kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: