Jak oszczędzać pieniądze w sądzie ?

Marcin Bartnik        04 maja 2021        Komentarze (0)

Postępowanie sądowe wiąże się z kosztami. Często są to bardzo duże koszty. Moi klienci wiele razy zadawali mi pytanie, które chyba każdy z nas czasami zadaje:

Czy nie da się tego zrobić taniej ?

Jak się okazuje nawet w sądzie jest to możliwe. W kilku najbliższych wpisach pokażę Ci kilkanaście sposobów jak można zaoszczędzić w sądzie. Moje wpisy będą dotyczyły spraw cywilnych, ale podobnie jest także w innych postępowaniach sądowych (np. karnych).

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów musimy odpowiedzieć na pytanie jakie koszty pojawiają się w sprawach sądowych. W dużym uproszczeniu koszty związane ze sprawą sądową dzielą się na należności płacone sądowi (koszty sądowe) oraz należności płacone Twojemu przeciwnikowi po zakończeniu sprawy. Moje wpisy będą dotyczyły obu tych kategorii.

Za co płaci się w sądzie ? Za pismo czyli za dokument składany do sądu.

Kiedy trzeba uiścić opłatę ? W praktyce najlepiej to zrobić przed wniesieniem pisma do sądu i załączyć do pisma potwierdzenie zapłaty.

Po tych krótkich wyjaśnieniach przejdźmy do szczegółów.

Nie wszystkie pisma składane do sądu
podlegają opłacie

 

Pismo podlega opłacie jeśli przewidują to przepisy. W przeciwnym razie wniesienie pisma jest darmowe. Zapłacimy więc przykładowo za wniesienie pozwu, apelacji, zażalenia, wniosku o stwierdzenie nabycia spadku czy wniosku o odpis księgi wieczystej.

Opłacie nie podlega natomiast sprzeciw od nakazu zapłaty (a więc odwołanie od najczęściej wydawanych nakazów zapłaty w postępowaniu upominawczym i w EPU).

Sąd nie pobiera także opłaty od skarg na odmowę zwolnienia od kosztów sądowych oraz odmowę przyznania darmowego pełnomocnika (zwolnienie od kosztów i przyznanie darmowego pełnomocnika pojawi się w kolejnych wpisach). Bezpłatne są także odwołania wnoszone w EPU (a więc w popularnym lubelskim e – sądzie wydającym miliony nakazów zapłaty rocznie).

Niektóre osoby nie mają obowiązku
uiszczania opłat sądowych

 

Przykładowo opłaty nie zapłaci osoba dochodząca alimentów, a także osoba dochodząca ustalenia ojcostwa lub macierzyństwa.

Dotyczy to także osoby wnoszącej odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych (np. w sprawach emerytalnych) oraz pracownika wnoszącego pozew przeciwko pracodawcy (o ile sprawa nie dotyczy należności przekraczających 50.000,00 zł).

Opłat sądowych nie płaci także osoba, która została zwolniona od kosztów sądowych przez sąd.

Czasami przysługuje Ci zwrot opłaty

 

W pewnych sytuacjach sąd zwróci Ci opłatę, którą zapłaciłeś. Najczęściej wtedy kiedy zapłacisz za dużo (np. pismo podlegało opłacie 100 zł, a ty omyłkowo zapłaciłeś 200 zł).

Kiedy jeszcze przysługuje Ci zwrot opłaty? Katalog tych sytuacji jest szeroki np. jeśli Twoje pismo, które podlegało opłacie, zostało zwrócone lub odrzucone przez sąd; jeśli je wycofałeś z sądu, a także jeśli w sprawie została zawarta ugoda.

Jak wygląda zwrot opłaty w praktyce?

Najlepiej samodzielnie złożyć wniosek o zwrot opłaty do sądu. Taki wniosek powinien zawierać dane dotyczące sprawy (dane sądu, sygnaturę akt i dane osób występujących w sprawie) oraz dane potrzebne do zwrotu należności (numer rachunku bankowego i dane jego posiadacza). Najczęściej taki wniosek składa się do sądu, do którego zapłaciłeś opłatę.

Niestety często przy zwrocie opłaty sąd obniży Ci zwracaną kwotę o kwotę równą opłacie minimalnej (a więc o 30 zł; dokładne sytuacje kiedy to nastąpi są wskazane w przepisach). Poza tym sąd nie zwróci Ci opłaty jeśli nadpłacona kwota jest niższa niż koszt jej zwrotu.

Na dzisiaj to tyle. W kolejnych wpisach przedstawię inne sposoby zaoszczędzenia w sądzie.

 

P.S. Przepisy dotyczące opłat sądowych o których mowa w tym wpisie znajdują się w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

P.S.2. Jeśli nie zdążyłeś na czas odebrać przesyłki z sądu i nie wiesz co to oznacza nie wpadaj w panikę. W tym wpisie możesz się dowiedzieć czy upłynął Ci termin i co dalej robić.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: