Nie odebrałem przesyłki z sądu i poczta przesłała ją z powrotem. Co to oznacza ? Czy upłynął mi termin ? Co robić ?

Marcin Bartnik        11 maja 2017        6 komentarzy

Ostatnio zgłosiła się do mnie klientka z pewnym problemem. Otrzymała awizo z poczty, z którego wynikało, że czeka na nią przesyłka z sądu. Przypuszczała, że przesyłka zawiera odpis pozwu i nakazu zapłaty z e – sądu z Lublina. Niestety nie zdążyła odebrać przesyłki – spóźniła się jeden dzień. Na poczcie usłyszała, że przesyłka została już zwrócona do sądu.

Zadzwoniła do mnie tego samego dnia z pytaniem co dalej. Czy może złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty ? Czy nie minął już termin na wniesienie sprzeciwu ? Czy po zwrocie przesyłki do sądu termin już przepadł ?

Uspokoiłem klientkę mówiąc, że w sytuacji kiedy przesyłka zostaje zwrócona do sądu z adnotacją „zwrot nie podjęto w terminie” sąd przyjmuje pewną fikcję, iż do doręczenia przesyłki doszło ostatniego dnia kiedy adresat mógł ją odebrać z poczty (1). Od tego dnia biegną wszelkie terminy, w tym np. termin do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Ostatnim dniem kiedy klientka mogła odebrać na poczcie przesyłkę z sądu był 16 marca 2017 r. (czwartek). W związku z tym sąd przyjmie, że w tym dniu doszło do doręczenia przesyłki i tego dnia rozpoczął bieg dwutygodniowy termin do wniesienia sprzeciwu.

Kolejne pytanie klientki dotyczyło sposobu liczenia tego terminu, a więc kiedy najpóźniej można złożyć sprzeciw do sądu – 29 marca 2017 r. (środa) czy 30 marca 2017 r. (czwartek) ? Odpowiedziałem, że zgodnie z obowiązującymi przepisami (2) przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia w którym doszło do doręczenia przesyłki. Dlatego ostatnim dniem kiedy będzie można złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty będzie 30 marca 2017 r.

Po rozmowie telefonicznej z pracownikiem infolinii e – sądu z Lublina klientka ustaliła, że rzeczywiście przesyłka zawierała odpis pozwu i nakazu zapłaty. W związku z tym po kilku dniach złożyliśmy sprzeciw od nakazu zapłaty, na skutek którego nakaz zapłaty utracił moc i sprawa została przekazana do sądu właściwego. Obecnie czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy w tym sądzie.

(1) sąd działa w tym przypadku na podstawie art. 139 § 1 kodeksu postępowania cywilnego
(2) art. 111 § 2 kodeksu cywilnego w związku z art. 165 § 1 kodeksu postępowania cywilnego

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Pawel Lipiec 14, 2017 o 11:00

Bardzo ciekawe zagadnienie, cieszę się że ktoś to w końcu wyjaśnił 🙂 Czekam na więcej wpisów.

Odpowiedz

Versus Reklama Listopad 7, 2017 o 13:41

Ja miałam już kilka razy dokładnie taką sytuacje, trochę słabą opcją jest to że takich dokumentów nie może odbierać rodzina nawet po okazaniu dowodu osobistego, później dana osoba po prostu nie ma kiedy odebrać a po tygodniu potrafią odełać po czym snów przysyłają i tak to się ciągnie, jak flaki z olejem.

Odpowiedz

KBG-Adwokaci Listopad 16, 2017 o 09:50

Bardzo dobry artykuł. Trzeba właśnie przestrzegać tych terminów i właśnie jedne przedłużenie to nieodebranie tego listu i w ostatnim terminie odebranie z poczty.

Odpowiedz

Hartmann Listopad 22, 2017 o 09:16

No jedyna opcja żeby troche termin przedłużyć to odebrać w ostatnim dniu a jeżeli potwierdzimy odbiór to od odbioru czas liczą i dni wtedy mamy trochę mniej

Odpowiedz

Signform Listopad 24, 2017 o 13:54

A wystarczyłoby po prostu zadzwonić do sądu i dowiedzieć się co dalej zrobić…

Odpowiedz

Love Law Marzec 26, 2018 o 08:13

Bardzo dużo jest takich przypadków. Samej mi zdarzyło się kiedyś coś podobnego 😉 Pomocny artykuł

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik z siedzibą w Zamościu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kancelariambartnik.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: