Sąd Najwyższy potwierdził, że każda rata kredytu (pożyczki) przedawnia się osobno

Marcin Bartnik        12 sierpnia 2021        2 komentarze

Na moim blogu często omawiam orzeczenia Sądu Najwyższego. Nie bez przyczyny. Takie orzeczenie może zmienić wynik Twojej sprawy i jeśli jest korzystne warto się na nie powołać.

Tutaj pisałem o uchwale Sądu Najwyższego z której wynika że prowadzenie egzekucji na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) przerywa bieg przedawnienia długu tylko w stosunku do banku.

W tym wpisie omówiłem z kolei inną podobną uchwałę Sądu Najwyższego. Tym razem Sąd wyraził taki sam pogląd w stosunku do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności BTE.

Sąd Najwyższy potwierdził, że każda rata kredytu (pożyczki) przedawnia się osobnoDwa tygodnie temu Sąd Najwyższy zajmował się problemem przedawnienia rat kredytu (pożyczki).

Mogłoby się wydawać, że ten temat został już omówiony na wszystkie sposoby. Niestety nadal pojawiają się różne wątpliwości.

Sens uchwały podjętej w dniu 27 lipca 2021 r. jest taki, że każda rata kredytu (pożyczki) przedawnia się osobno i nie zmienia tego wypowiedzenie umowy kredytu (pożyczki) (sygn. akt sprawy III CZP CZP 17/21).

Dlaczego jest to takie istotne ?

Wyobraź sobie, że podpisałeś umowę kredytu na 10 lat. Po 5 latach straciłeś pracę i niestety przestałeś spłacać raty.

Oczywiście bank od razu przesłał Ci wezwanie do zapłaty. Próbowałeś porozumieć się z bankiem. Prosiłeś o mniejsze raty albo o odroczenie spłaty kredytu na kilka miesięcy.

Niestety bank był nieugięty i nie wyraził na to zgody. Po kilku niespłaconych ratach umowa została wypowiedziana i po okresie wypowiedzenia uległa rozwiązaniu. Z pisma banku wynikało, że masz spłacić cały kredyt.

Przez kilka lat był spokój. Bank się nie odzywał. Aż tu nagle dostajesz pozew i nakaz zapłaty z sądu. Podnosisz zarzut przedawnienia części długu.

Wydaje się, że niespłacone raty kredytu się przedawniły, bo minęły już ponad 3 lata od czasu kiedy miały zostać zapłacone na rzecz banku. W grę wchodzi kilkanaście tysięcy złotych, bo wysokość jednej raty sięgała kilku tysięcy złotych.

Przedawnienie może mieć decydujący wpływ na wynik Twojej sprawy

Sąd uznaje jednak inaczej. Jego zdaniem do przedawnienia nie doszło, bo jest jeden termin przedawnienia dla wszystkich rat kredytu. Termin ten rozpoczął się dopiero po wypowiedzeniu umowy i jej rozwiązaniu.

Niestety do tej pory nie były to rzadkie przypadki. Sam prowadziłem kilka spraw, w których sądy stawały na takim stanowisku. Poniżej fragment uzasadnienia wyroku z jednej z takich spraw:

Na szczęście Sąd Najwyższy stwierdził, że taki pogląd jest błędny. Według Sądu Najwyższego każda rata kredytu (pożyczki) przedawnia się osobno.

Dzięki temu Twoja sprawa chociaż częściowo skończyłaby się szczęśliwie, bo sąd oddaliłby żądanie banku co do przedawnionych rat kredytu. Uchwała nie stanowi co prawda źródła powszechnie obowiązującego prawa, ale w praktyce rzadko się zdarza, aby sądy orzekały inaczej.

Tutaj krótka uwaga: dla uproszczenia przyjmuję, że bieg przedawnienia rozpoczął się przed zmianą przepisów kodeksu cywilnego dotyczących przedawnienia w lipcu 2018 r.

W jednym z kolejnych wpisów z pewnością omówię tą zmianę, gdyż była bardzo istotna.

Generalnie chodzi o to, że obecnie zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego (chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata).

P. S. Jak się okazuje na początku lipca Rzecznik Finansowy zwrócił się do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie podobnego zagadnienia prawnego (sygn. akt sprawy III CZP 46/21). Tutaj można znaleźć wniosek Rzecznika Finansowego w tej sprawie.

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Kamil 13 sierpnia, 2021 o 12:02

  Co więcej istotna jest też Uchwała III CZP 88/19, z której wynika, że w przypadku zawarcia ugody i ponownego rozłożenia wymagalnego już długu na raty, termin przedawnienia należy liczyć od upływu terminu zapłaty tych nowych rat.

  Odpowiedz

  Marcin Bartnik 13 sierpnia, 2021 o 16:24

  Zgadzam się w 100 %. Ta uchwała też jest mocno istotna. Jak to zwykle bywa w prawie do tego tematu sądy też podchodziły niejednolicie. Według jednych po terminie wymagalności nie można było go już zmieniać, bo prowadziłoby to do zmiany terminu przedawnienia. Z kolei inne sądy stały na stanowisku, że jeśli obie strony wyrażały zgodę na zmianę terminu wymagalności, taka zmiana była dopuszczalna. Ta uchwała w końcu zakończyła te wątpliwości.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: