Ważna zmiana dotycząca kosztów w e-sądzie

Marcin Bartnik        17 marca 2022        Komentarze (1)

W dzisiejszym wpisie chciałbym omówić jedną z ważnych zmian w przepisach, która miała miejsce jakiś czas temu.

Chodzi o zmianę ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zmiana jest bardzo krótka i polega na dodaniu jednego przepisu liczącego osiem słów (dokładną treść przepisu poznasz tutaj).

Zgodnie z dodanym przepisem Skarb Państwa ponosi wydatki w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

To postępowanie jest prowadzone w lubelskim e – sądzie „produkującym” miliony nakazów zapłaty rocznie.

Osiem słów, które mogą dużo zmienić

Wbrew pozorom jest to dość istotna zmiana. Aby pokazać jak bardzo posłużę się historią mojego klienta pana Michała.

Jego historia do pewnego momentu była dość standardowa i nie odbiegała od historii innych osób, które miały „przyjemność” otrzymać nakaz zapłaty wydany przez e-sąd. Po wydaniu nakazu zapłaty został on przesłany na adres Pana Michała podany przez firmę windykacyjną w pozwie.

Niestety adres był nieaktualny. Pan Michał wyprowadził się stamtąd kilka lat temu. W związku z tym przesyłka z sądu zawierająca nakaz powinna wrócić z adnotacją „adresat wyprowadził się” albo podobną. Ale tak się nie stało.

W tym miejscu nasza historia robi się ciekawa. Okazało się, że ktoś odebrał przesyłkę. Na potwierdzeniu odbioru znajdowało się jakieś nieczytelne maźnięcie i w nawiasie ktoś dopisał imię i nazwisko Pana Michała.

Sąd uznał więc nakaz za doręczony i nadał klauzulę wykonalności. Dzięki temu firma windykacyjna mogła skierować sprawę do egzekucji do komornika.

Pan Michał dowiedział się o całej sprawie kiedy jego rachunek bankowy został zablokowany i okazało się, że komornik prowadzi przeciwko niemu egzekucję.

Po szybkim sprawdzeniu akt sprawy na stronie e-sądu (co można zrobić tutaj) Pan Michał stwierdził, że to nie jego podpis widniał na potwierdzeniu odbioru.

Podrobiony podpis może bardzo skomplikować życie

Niestety zapewnienia Pana Michała nie były wystarczające dla sądu. Musiał udowodnić, że na potwierdzeniu odbioru nie znajduje się jego podpis. W jaki sposób mógł to zrobić ? Jedyna możliwość to opinia biegłego z zakresu badania pisma ręcznego. Tylko biegły mógł udowodnić, że to nie jest podpis Pana Michała. Oczywiście opinia biegłego nie była bezpłatna.

Pan Michał musiał wpłacić zaliczkę na poczet sporządzenia opinii przez biegłego w wysokości 600 zł w terminie 7 dni od otrzymania wezwania z sądu.

Gdyby tego nie zrobił, biegły nie sporządziłby opinii. Niestety Pan Michał nie mógł się ubiegać o zwolnienie od obowiązku zapłaty zaliczki, bo w e-sądzie nie można się ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych (Trybunał Konstytucyjny uznał to za niezgodne z Konstytucją; więcej możesz dowiedzieć się tutaj).

I tu dochodzimy do zmiany o której pisałem na początku.

Obecnie po dodaniu nowego przepisu Pan Michał nie musiałby płacić powyższej zaliczki. Za opinię biegłego zapłaciłby Skarb Państwa.

Jest to bardzo dobra zmiana i dzięki niej więcej osób będzie mogło walczyć o swoje prawa przed e-sądem.

Na zakończenie dodam, że  sprawa Pana Michała miała szczęśliwy finał – biegły potwierdził, że Pan Michał nie podpisał potwierdzeniu odbioru, dzięki temu mógł złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty.

Po wniesieniu sprzeciwu nakaz zapłaty utracił moc i sprawa została przekazana do sądu rejonowego w Kaliszu, gdzie Pan Michał mieszkał. Ostatecznie powództwo firmy windykacyjnej został oddalone w całości i Pan Michał odzyskał spokój.

P.S. Jeśli nie odebrałeś przesyłki z sądu, a poczta przesłała ją z powrotem i nie wiesz co to oznacza polecam zajrzeć do tego wpisu>>

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

  aniela 23 grudnia, 2021 o 12:59

  Bardzo pomocny wpis

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Marcin Bartnik w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: